PLUSPUNTEN
- veel natuurschoon
- de omgeving van de Berkelquelle
- Zutphen, Lochum, Neede, Borculo in Nederland
- Billerbeck in Duitsland
De route gaat door een afwisselend landschap. De rivier ontspringt in het glooiende Baumgebergte bij het Duitse Billerbeck. Vandaar stroomt de Berkel langs enkele leuke Duitse stadjes naar de Achterhoek in Nederland. De rivier komt er langs pittoreske plaatsen als Eibergen, Borculo en Lochem om bij Zutphen in de rivier de IJssel te eindigen.
We komen langs landhuizen in de Graafschap die door fraaie parktuinen zijn omgeven, voorbij watermolens, sluizen en stuwen die herinneren aan de tijd dat er nog veel schepen over de Berkel voeren.
Fietsen langs de Berkel betekent niet dat je voortdurend zicht hebt op het water. De Berkel snijdt zich door het landschap en ligt daarmee soms wat verder weg van fietspaden. De rivier is stroomopwaarts zelfs niet bedijkt.
Bron: Stichting 3e Berkelcompagnie, Fietsen in het Berkel gebied
Wij fietsten de route in beide richtingen om er een meerdaagse fietslus van te maken. Eerst van Zutphen naar Billerbeck. We lazen vooraf de routegids van de uitgeverij Anoda en verknipten de 9 lusvormige etappes tot 2 dagetappes richting Billerbeck. Terug vanuit Billerbeck volgden we de thematische Berkelroute die met kleine bordjes is uitgepijld. Wij deden niet de moeite om deze bordjes te zoeken, maar volgden getrouw onze gps.
Fietsen door het land van de Berkel betekent niet alleen genieten van de pittoreske plaatsjes, maar ook dat je nu en dan monotone, agrarische landschappen doorkruist. Wie zich daar niet op blindstaart, treft een interessant landschap aan. Als we de route opsplitsen in een Nederlands en een Duits deel, dan hebben we meer genoten van het Nederlandse deel en ook meer van de route Billerbeck-Zutphen dan van de omgekeerde richting.
Zoek je de betekenis van de sterretjes?
Je vindt de uitleg bij de informatie over de fietsblog op de homepagina.
Zutphen en Billerbeck zijn de voor de hand liggende startplaatsen. De start van elke dagetappe kan je als startpunt nemen, maar de stadjes Zutphen en Billerbeck zullen je het meest voldoening geven.
“De Zouttangent” (Salztangente) ligt direct boven de vertakking van een opgedroogde oerzee die ooit de regio van het westelijke Münsterland bedekte. Het project is opgevat als een kunstfietspad en moet zoveel mogelijk per fiets “beleefd” worden. Op deze manier openen zich onverwachte visuele assen van een ondergrondse en bovengrondse topografie voor de toeschouwer en wordt tegelijkertijd de gelaagde betekenis van zout als sporenelement en als “basis van het leven” gethematiseerd. Bron: Die Salztangente
De watermolen van Borculo gaat volgens sommige bronnen terug tot de 16de eeuw. De “Stenen Tafel” is een onderslag watermolen in Borculo. De molen bestaat uit twee delen: een koren- en pelmolen op de ene oever, en een voormalige oliemolen (later verbouwd tot korenmolen) op de andere. De Olliemölle is de kleinste van de twee molens en is, zoals de naam doet vermoeden, gebouwd als oliemolen. In 1920 heeft een verbouwing tot korenmolen plaatsgevonden. In beide molens bevindt zich tegenwoordig een restaurant.
Meer informatie is te lezen bij de Stichting Cultureel Erfgoed Enschede